Rozwijanie kreatywności u dzieci

Kreatywność, czyli zdolność do wymyślania nowych rozwiązaniach w różnych dziedzinach naszego życia, jest niezwykle ważna. Kreatywność można rozwijać już od małego poprzez odpowiednie zachowania względem najmłodszych. Jeżeli będąc dziećmi, nie wykształcą się u nas takie zdolności, w późniejszym wieku jest już naprawdę ciężko je w sobie odnaleźć.

Pomóż mi zrobić to samemu, czyli system Montessori

Jedną z osób, która starała się rozwijać w dzieciach zachowania kreatywne, była włoska lekarka Maria Montessori. To od jej nazwiska pochodzi popularny w wielu krajach Europy system nauczania. Dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli Montessori rozwijają się we własnym tempie. Nauczyciel w takiej placówce ma być tylko swego rodzaju przewodnikiem, który wspiera dziecko w działaniach, które ono samo wybiera. Dzięki temu rozwija się kreatywność. Dziecko samo dąży do rozwiązania problemów, które pojawiają się każdego dnia, jak przykładowo mechanizm działania otaczających go zabawek i przedmiotów. A nie są to przedmioty przypadkowe. Właśnie jednym z głównych zadań pedagogów pracujących w szkołach czy też przedszkolach Montessori, jest takie dobór otoczenia dziecka, aby wydało mu się ono atrakcyjne i ciekawe. Nauczyciel nie podsuwa gotowych rozwiązań, dziecko samo je znajduje, co daje mu sygnał mogę zrobić to sam, każdy problem da się jakoś rozwiązać.

Współczesna szkoła zabija kreatywność

Niestety współczesny system edukacji, jaki panuje w wielu krajach — w tym także w Polsce, nie pozwala dzieciom na rozwój kreatywności. Nieustanne siedzenie w ławkach i rozwiązywanie zadań pod klucz raczej nie sprzyja rozwojowi zachowań kreatywnych. Często ciekawe pomysły dzieci, duszone są już w zarodku, ponieważ autor podręczników nie przewidział takiej odpowiedzi, jakiej akurat udzieliło dane dziecko. A ta odpowiedź nie zawsze jest zła, jest po prostu inna niż ta, którą autor miał na myśli. Zbyt długie lekcje nieprzerywane zabawą także nie pozwalają dzieciom rozwijać kreatywności.

W placówkach Montessori, zajęcia dla najmłodszych trwają maksymalnie 20 minut, po czym następuje czas na swobodną i kreatywną zabawę, którą to dzieci aranżują. We współczesnych, standardowych szkołach czy też przedszkolach — lekcje trwają 45 min lub dłużej, bo materiału do zrealizowania jest stanowczo zbyt dużo. Zabawę w takich placówkach organizują nauczyciele. Dzieci w określonym czasie muszą bawić się w to, co akurat wymyślił nauczyciel. Nie mają właściwie szansy na wymyślenie swoich, kreatywnych zabaw.

System Montessori, wydaje się być sprzyjający, jeżeli chodzi o rozwijanie kreatywności u dzieci. Wychowankowie tego systemu, w dorosłym życiu, mają szansę osiągnąć wielki sukces zawodowy i osobisty, ponieważ żyją w przekonaniu, że nie istnieją żadne granice ich umysłu i są w stanie rozwiązać każdy, nawet najbardziej złożony problem.

Dodatkowe informacje

https://dekolo.pl/

Wejdź na stronę Dekolo.pl i sprawdź, co znajduje się w asortymencie sklepu dla osób kreatywnych

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *