Krótka historia kominków – zobacz, jak daleko sięga ta tradycja

Od niepamiętnych czasów ludzie starali się ogrzać swoje domostwa i w tym celu przenieśli ogień pod swój dach.

Początkowo było to zwykłe ognisko lub palenisko otoczone kamieniami. Sposób wydaje się oczywisty jednakże wydajność takiego rozwiązania była bardzo mała. Ciepło promieniujące od płonącego ogniska było intensywne dopóki palił się ogień. Po wygaśnięciu ognia bardzo szybko jednak izba się wychładzała a chcąc utrzymać odpowiednią temperaturę należało stosunkowo często dokładać drewno co było uciążliwe zwłaszcza nocą.

Kominek

W wyniku zastosowania szeregu pośrednich rozwiązań budowniczowie doszli wreszcie do rozwiązania zwanego kominkiem. Wydzielone miejsce na palenisko, wykonane z kamienia, gliny lub w późniejszym okresie z cegły szamotowej, zaopatrzone w komin do odprowadzania spalin i zapewniające cyrkulację powietrza pozwalającą na lepsze spalanie drewna. Rozwiązanie było i jest niezwykle popularne zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Obecnie stanowi najczęściej element dekoracyjny z dodatkową funkcją grzewczą. Zapewnia bezpośredni widok ognia i miłą, przytulną atmosferę, zwłaszcza gdy na dworze jesienne deszcze lub zimowe mrozy.

Obecnie na rynku możemy znaleźć niezwykłą mnogość rodzajów kominków, wykonanych przy zastosowaniu przeróżnych materiałów oraz technologii. Podstawą jest oczywiście tradycyjny otwarty kominek z odkrytym paleniskiem dającym bezpośredni dostęp użytkownikom do otwartego ognia. Wydajność takiego rozwiązania jest jednak niewielka i osoby chcące połączyć funkcję dekoracyjną z efektywnym ogrzewaniem decydują się na zastosowanie kominków z wkładem żeliwnym, dostępnym również w wielu rozmiarach jak i kształtach. Chcąc iść dalej można zdecydować się również na zastosowanie kominka z płaszczem wodnym co pozwoli na wykorzystanie ciepła nie tylko do ogrzania powietrza ale również zapewni nam ciepłą wodę w łazience i kuchni.

Tradycyjny kominek nie ustrzegł się jednak wad. Mała wydajność cieplna, duże zapotrzebowanie na drewno jak również błyskawiczne wychładzanie się w przypadku wygaśnięcia ognia powodują, że funkcja dekoracyjna ciągle jeszcze przeważa nad rzeczywistą funkcją ogrzewania.

Piec

Kolejnym krokiem na drodze do efektywnego ogrzewania pomieszczeń jak również do przygotowywania posiłków był piec. Tradycyjne gospodarstwo jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych nie mogło się obejść bez pieca, stanowiącego niekiedy centralny punkt domu, gdzie przygotowywano posiłki, piekło się chleb, suszyło grzyby a piec był jednocześnie kuchnią i grzejnikiem.

Tradycyjny sposób wykorzystywania pieca jako kuchenki odchodzi do przeszłości, nie zrezygnowano bynajmniej z jego funkcji grzewczej. Obecnie wraca się wręcz do zastosowania pieca jako elementu grzewczego tym bardziej, że kafle z jakich jest budowany stanowią niezwykle dekoracyjny element we współczesnych wnętrzach, bardzo chętnie wykorzystywany przez architektów i projektantów. Wielość form i ornamentów samych kafli jak również możliwość tworzenia różnorodnych kształtów pieca powoduje, że staje się on coraz popularniejszy w nowo budowanych domach.

Piec kaflowy obok jego walorów estetycznych oraz uniwersalności w sposobach wkomponowania w architekturę wnętrza ma nieocenioną zaletę utrzymywania ciepła, promieniując nim na długo po wygaśnięciu ognia. Prawidłowo zbudowane piece, o odpowiedniej wielkości i przy użyciu odpowiednich materiałów potrafią utrzymywać ciepło i oddawać je do otoczenia nawet kilkanaście godzin po wypaleniu się w nich drewna lub węgla. Dodatkową zaletą jest również możliwość użycia do palenia w piecu zarówno drewna jak też brykietów czy węgla. Przy użyciu dzisiejszych technologii możemy pokusić się o zakup pieca z ogrzewaniem powietrznym, tzw. grawitacyjnym jak również posiadających płaszcz wodny pozwalający na ogrzanie nie tylko powietrza wewnątrz domu ale również wody do mycia czy zmywania.

Temat pieców kaflowych jest niezwykle obszerny a ich rodzaje, faktura materiału, kolorystyka jak również wykorzystana przy ich konstrukcji technologia na tyle bogata, ze z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Niezwykle ważną i docenianą dopiero gdy mamy okazję korzystać z pieca kaflowego na co dzień cechą jest niepowtarzalne ciepło jakie daje nagrzany piec, nieporównywalne z ciepłem banalnych, nierzadko brzydkich i wysuszających powietrze kaloryferów.

https://www.szalonymax.pl/Jeżeli chcesz zakupić kominek, wejdź na stronę szalonymax.pl – sklep internetowy z kominkami, piecami, meblami warsztatowymi i wieloma innymi produktami.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *