Jak wybrać franczyzę?

Problem z pomysłem na własny biznes? Można skorzystać z franczyzy. W Polsce sieci franczyzowe cieszą się ogromną popularnością. Prawie w każdej branży można znaleźć firmy, które działają na podstawie sieci franczyzowej.

To znakomite rozwiązanie, dające rozliczne korzyści. Jednak wejście we franczyzę powinno być poparte dokładnymi analizami. Inwestowanie ogromnych kwot pieniędzy w biznes bez odpowiedniego rozpoznania może zakończyć się katastrofalnie.

Jak zatem sprawdzać sieci franczyzowe? W jaki sposób można wybrać odpowiednią franczyzę, która pozwoli prowadzić dochodowy biznes?

Dostosowanie branży do wiedzy i zainteresowań

Z ogromnej oferty sieci franczyzowej, dobrze jest wybierać branże, o których ma się pojęcie. Wiedza, umiejętności czy też po prostu zainteresowania, to bardzo istotne aspekty, aby później móc działać profesjonalnie. Decyzja o wejście do kompletnie nieznanej branży może zakończyć się porażką. Wszak nie ma sytuacji, że każdy biznes musi się udać. Franczyzobiorca „nie czujący” kompletnie tematu, znacznie zwiększa ryzyko ewentualnej porażki. Trzeba mieć na uwadze, że sieć franczyzowa nie działa na zasadzie dobrej wróżki. Przekazanie know-how, marki, kompleksowej pomocy nie powoduje, że od pierwszego dnia będzie liczyło się zyski. To ciężka praca, wymagająca czucia tematu.

katalog franczyz

Wybór sieci franczyzowej. Analiza informacji

Decydując się na konkretną sieć franczyzową, podejmując działania, zmierzające do podpisania umowy, konieczne jest dokładne jej sprawdzenie. Co należy zrobić? Jak zdobywać kluczowe informacje?

Sprawozdania finansowe sieci franczyzowej

Firmy, oferujące franczyzę, nie posiadają obowiązku publikowania sprawozdań finansowych. Problem z uzyskaniem dostępu do takiej dokumentacji finansowej powinna zapalić lampkę ostrzegawczą. Jeżeli zaś, istnieje możliwość sprawdzenia takich sprawozdań, warto to zrobić. Pozwoli to zorientować się jak w danym roku, latach ubiegłych prezentowała się sytuacja finansowa danej sieci franczyzowej.

Wielkość sieci franczyzowej

Dokładne sprawdzanie liczby punktów, jakimi dysponuje dana sieć, pozwala zorientować się w wielkości biznesu. Oprócz liczby punktów warto sprawdzić ich dokładne lokalizacje. Istotnym jest przecież, czy sieć gwarantuje np. wyłączność terytorialną, czy może lokuje punkty blisko siebie. Dodatkowo dobrze jest zorientować się, ile punktów należy do franczyzodawcy. Czy dysponuje on swoimi lokalami, czy może opiera sieć na udzielanych franczyzach.

Kontakt z franczyzobiorcami

Uzyskanie informacji z pierwszej ręki, szczególnie kiedy uda się zdobyć kontakt do byłych franczyzobiorców. To bardzo istotne pozwala zorientować się w wielu kwestiach działania sieci. Począwszy od jakości współpracy z franczyzodawcą, poprzez ocenę realnych kosztów działania, a skończywszy na informacjach o możliwościach uzyskania pierwszych zysków.

Spotkanie z franczyzodawcą

Ostatnim etapem związanym z wybraniem najlepszej opcji franczyzy jest spotkanie z przedstawicielami franczyzodawcy. Na takim spotkaniu należy pytać dokładnie o wszelkie detale, rozwiązania, z jakimi wiąże się wejście do sieci. Uzyskiwanie ogólnikowych odpowiedzi nie będzie dobrze świadczyło o franczyzodawcy. Pełna orientacja w tematach związanych z kosztami wejścia do sieci. Informacje odnoszące się do tego, co na wstępie gwarantuje sieć, a co w trakcie prowadzenia biznesu. Jakiego rodzaju występują rozliczenia w kolejnych miesiącach działania? Jakie są obowiązki obu stron?

Osobną sprawą jest umowa franczyzowa. Warto ją przed podpisaniem zanieść do prawnika, który dokładnie przeanalizuje, co pozwoli mieć pewność odnośnie do wejścia lub nie do sieci franczyzowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *